Baran Bilişim 1 ve 2 Mart günlerinde İstanbul Imperial Hotel Bomonti’de yetkili bayisi olduğu firmaların ürünlerini ve çözümlerini tanıttı. Etkinliğin ilk gününde Arvato, Pebble Beach, Annova ve Harmonic firmalarının yetkilileri ürünler ve çözümleri hakkında teknik bilgiler verdi. Etkinliğin ikinci gününde ise ilk gün tanıtımı yapılan ürünlerin demosu yapıldı. Katılımcılar tüm ürünler ve çözümleri yerinde inceleyerek bilgi sahibi oldular. Etkinliğe katılan firmaların çalışma konularına kısaca bir göz atarsak:


Arvato Systems 30 yılı aşkın zamandır çok çeşitli endüstri dallarında önemli firmalara başarılı projeler gerçekleştiren bir IT sistem bütünleştirici. Dünya çapında 25 noktada çalışan 3000 kişilik ekibi, yıllık 329 milyon avro satışa imza atıyor.

Arvato Systems’ın VPMS (Video Production Management System) çözümü, profesyonel dijital medya yönetiminin tüm gereklerini taşıyor. Görüntü tarama, malzeme verisi üretimi ve düzenleme, ses bindirmeli kaba kurgu ve ses kurgusu gibi güçlü uygulamaları kullanıcının masaüstü PC’sine getirerek işlerini kolaylaştırıyor. Operatörlere yardımcı olan diğer özellikleri arasında görüntü kayıt görevlerini çizelgeleme, çalıştırma ve izleme; görüntü playout için görüntü sunucularıyla bağlantı kurup denetleme var.Eksiksiz bir kanal yayın yönetim çözümü olan Arvato Systems Avatega, yayın ve medya işletmeleri için geniş standart işlevler sunsa da uyarlanabilir ve ölçeklendirilebilir bir sistem. Avatega Broadcast lisans, malzeme ve varlık yönetimi ve program planlamayı bir araya getiriyor. Avatega AdSales ise reklam satış işlerini yönetmeye yarıyor. Avatega On demand isteğe bağlı içeriklerin (VoD) takibini yapmaya uygun bir doğrusal olmayan hak yönetim ve çizelgeleme modülü.


Alman yazılım firması Annova Systems GmbH yayıncılara her bir iş akışı için ayrı haber odası çözümleri sunuyor. Münih kentindeki şirketin Singapur’da uluslararası bir bürosu var.

Annova çözümlerinden olan OpenMedia INFINITY gereksinimlere uygun esnek iş akışları sağlıyor ve mevcut IT ve yapım ortamlarıyla ideal bütünleşme sunuyor. Microsoft Windows platformunu kullandığı için anlaşılması kolay, sezgisel ve kararlı.

OpenMedia NOW muhabir iş akışları için modern bir standart araç seti sunuyor. Birden fazla kaynak üzerinde hızlı ve güçlü arama, esnek öykü kurgulama ve radyo, TV, İnternet için çizelgeleme ve yayınlama, önemli özelliklerinden bazıları.OpenMedia VISION kurguda işbirliği ve öykü merkezli haber yönetimi için profesyonel bir planlama çözümü. Haber ve haberle ilgili programlar için orta ve uzun vadeli çizelgeleme ve planlama işlevli, zengin hikayelerin geliştirilmelerini destekliyor.

Haber kaynaklarının muazzam artmasına paralel olarak muhabirler daha gelişmiş bir haber dinleme aracı talep ediyorlar.  OpenMedia NEWSBROKER çok büyük miktarlarda kaynakları takip etmek için OpenMedia’ya katılarak bütünleştirildi. Bir muhabirin uğraştığı kaynaklar her gün artıyor. Annova yaptığı araştırmada bazı müşterilerini inceledi ve haber odalarının bir kısmının 100.000’in üzerinde varlık, tweet, kablo, instagram, Facebook, görüntü ve resim içeriği kaydettiğini gördü. Bu geniş kaynaklar özellikle  farklı platform ve sistemlerde ise muhabirlerin izlemeleri imkansız.


Küresel ölçekte görüntü dağıtım altyapısı çözümleri sunan Harmonic, müşterilerine dijital görüntü devriminin zorluklarıyla baş etmekte ve her yerde her zaman izleyicilere harika görüntüler sunma gibi avantajlarından yararlanma konusunda yardımcı oluyor. Üstün teknolojili çözümleri, Ultra HD görüntülerin HEVC kodlamayla sıkıştırılmasından OTT VoD içeriklerin hızlı kod dönüşümüne, CCAP sistemleri yoluyla görüntü, ses ve veri iletimine kadar her konuda sistemler sunuyor.Harmonic Production & Contribution çözümleri, içerik yaratmanın başlıca aşamalarını hedefliyor. İstenen formata medya kodu dönüştürme, paketleme ve yüksek performanslı paylaşım bellek üzerinde depolama; sahadan istasyona üstün kaliteli görüntü taşıma; Taban bantlı SD veya HD dosya tabanlı içerik kaydetme; istenen NLE yazılımıyla klip kurgulama; üstün iş akışı verimliliği için göreve özel araçlarla varlıkları yönetme, Harmonic sistemlerinin sunduğu avantajları taşıyor.


Pebble Beach Systems kurulduğu 2000 yılından bu yana yayın otomasyonu alanında uzmanlaştı. Vislink şirketler grubunun bir parçası olan Pebbel Beach teknik yenilikçilik, yüksek güvenilirlik ve üstün müşteri hizmetleri sunuyor.

Kurumsal seviyede otomasyon çözümü Marina, tek kanaldan yüzlerce kanallı sistemlere kadar merkezi kayıt, içerik yönetim ve çok kanallı otomasyon sağlıyor. Mimari esneklikle hataya karşı üstün dayanıklılığı birleştiren sistem, medya ortamlarının değişen ihtiyaçlarını tahmin etmek ve karşılamak üzere tasarlandı. Görüntü, IT ve karma altyapılarda hem eski ürünlerin hem de yeni doğmakta olan teknolojilerin denetlenmesine imkan veriyor. Dijital varlık yönetimi, trafik, haber ve çizelgeleme iş akışları ile tam olarak bütünleşebiliyor. Veritabanlı medya yönetimi, otomatik ara belleğe alma ve koşullu dosya hareketi sunuyor. BFX, MFX, AAF ve V-ISAN formatlarına uyumlu. Web istemcisi Chrome, Safari, IE veya FireFox tarayıcılar kullanılan PC ve tablet bilgisayarlardan verimli izleme ve denetim sağlıyor.